понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast częstokroć służą również za dekoracje. Przeważnie takie sztacheta plastykowe z Nidzica buduje się w słonecznych położeniach, w których błyskawicznie wzrastają i mocno się zagęszczają. Wiele czaru maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez osłonięte zakątki parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami konstruują przyciągające wzrok obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer nieopodal takiego płotu uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które są w skwerze, również nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, często również bujnie rozkwitają, lecz wymagają tez dużo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztachety z PCV zdołają być niezmiernie wysmukłe, jednak należny je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie komponuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany schludnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z PCV z Nowego Targu stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий